Home Page

Governors

The governing body was reconstituted in May 2015. The governing body consists of fourteen governors (two parent governors, one LEA governor, one staff governor, the Headteacher, one co-opted governor and eight foundation governors).

 

There are also two governing body committees. The Finance, Building, Health and Safety Committee (FBHS) consists of 5 governors including the Head Teacher and is responsible for the management of school finances, premises and the health and safety of staff and children. The Pay, Personnel and Performance Standards Committee (PPPS) consists of 4 governors including the Head Teacher and is responsible for staffing structure, salaries and the performance of the school.

There are no entries on the Register of pecuniary, business and family interests.

These are our Governors:

 

Name

Category Appointed By Term Of Office Full GB Attendance 2016-2017

Committees / Panels

Committee Attendance 2016-2017

Positions and Responsibilities

Dr Rob Harborne Foundation PCC

4 years

To January 2021

6/6

PPPS,

HT Performance Management, Admissions

3/3

Chair of Governors, Chair of PPPS Committee, Oak Classroom Buddy

Mrs Katharine Bowen Headteacher   Throughout period of employment 6/6 PPPS, FBHS 5/6 Safer Recruitment Governor
Mrs Jo Lewis Staff Staff

4 years

To Sept 2019

6/6     Governor Services Forum Rep
Mrs Karen Vinnicombe Co-opted FGB 4 years to Sept 2020 6/6      
Mrs Rysia Trembeth Foundation PCC 4 years to Nov 2019 6/6     SEN Governor
Ms Avril Cross Foundation PCC

4 years

To April 2019

4/6 PPPS Committee   Willow Classroom Buddy
Mrs Sarah Gregory Elected (Parent)

School Parent Body

 

4 years to Nov 2019 5/6 FBHS Committee 3/3 Health and Safety Governor
Mr Tim Phelps Foundation DBE

4 years

To May 2021

5/6 FBHS, Pupil Discipline, Staff Dismissal 3/3 Chair of FBHS Committee
Mrs Mary Prior LEA LEA 4 years to Dec 2019 5/6 PPPS Committee 3/3  
Mr Mark Whitehead Foundation PCC 4 years to Sept 2020 4/6 FBHS Committee 3/3  
Mrs Suzanne King Foundation DBE 4 years to July 2021 1/1      
Mrs Louise Plummer Foundation DBE 4 years to Oct 2021 N/A      
Vacant Parent Governor School Parent Body          
Vacant Foundation PCC Ex-officio          
Mrs Anne Carter Clerk to Governing Body HCC   1/1      
Past Governors 2016-2017              
Mrs Georgina Peacop Foundation DBE To May 2017 6/6     Beech Classroom Buddy
Mrs Majbritt Lyck-Bowen Elected (Parent) School Parent Body

4 years

To April 2017

5/5 Pupil Discipline   Training Liaison Governor, Conifer Classroom Buddy
Revd Roland Olliff Foundation PCC To July 2017 5/6 Admissions   Ash Classroom Buddy